Adidas Yeezy to marka tworzona od 2015 do 2022 roku we współpracy pomiędzy Adidasem a raperem Kanye Westem, która szturmem zawojowała cały świat i podbiła serca miłośników sneakersów i kultury street style’u. Oprócz butów sportowych z limitowanych edycji marka oferowała również inne elementy garderoby, w tym: koszulki, kurtki, dresy, klapki czy bieliznę. W 2020 roku amerykański magazyn finansowy Forbes uznał Yeezy za jeden z największych komercyjnych sukcesów modowych ostatnich lat.

Yeezy — historia marki

W latach 2000′ Kanye West dał się poznać swoim fanom nie tylko jako wpływowy twórca muzyki hiphopowej, ale także jako wszechstronny artysta dbający o spójność swojej muzyki z kreowanym wizerunkiem, co przełożyło się na wiele modowych propozycji zawodowych. Ye w 2003 roku tworzył m.in. własną rubrykę modową w magazynie Complex, gdzie poddawał krytyce stylizacje innych sławnych ludzi. Jego nietuzinkowy styl skłonił do współpracy takie domy mody jak Louis Vuitton, a także sportowe giganty jak Nike, czy właśnie Adidas, z którym od 2015 do 2022 roku raper lansował swoje najbardziej znane projekty sneakersów po dziś dzień, czyli Yeezy. Jego pierwszym modelem były unikatowe, minimalistyczne i opływowe Yeezy 350, które wraz z czasem przechodziły w modele czerpiące ze stylistyki retro (np. Yeezy Boost 700), aż po ultrafuturystyczne Yeezy Foam Runner z 2020 roku.

Yeezy — najciekawsze modele marki

Adidas Yeezy była kolaboracją, która stale redefiniowała granice tego, co uznajemy za modę, symbol bogactwa i kulturę street style. Dużym echem w świecie sneakersów odbiło się wydanie przez Kanye Westa w 2019 roku Yeezy Slide, czyli klapek zawdzięczających swoją opływową sylwetkę i stonowaną kolorystykę poprzednim modelom Yeezy, a jednocześnie czerpiącym mocno z estetyki amerykańskiego ulicznego konformizmu. Podobnie uderzającym doświadczeniem było wydanie w 2020 roku Yeezy Foam Runner, które uchwyciły znakomicie pragnienie Westa do stworzenia perfekcyjnego obuwia przyszłości.