Nike to jedna z firm będących na szczycie popularności wśród miłośników mody sportowej na całym świecie. Amerykańskie przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją m.in. butów, ubrań i akcesoriów sportowych, które wyróżniają się charakterystycznym logo łyżwy, klasycznymi obecnie modelami sneakersów oraz przywiązaniem do wysokiej jakości materiałów. W Nike zakochani są zarówno miłośnicy street style’u, jak i profesjonalni sportowcy. Najbardziej popularnymi modelami Nike są Nike Dunk High, Nike Air Force i Nike Air Max.

Historia marki Nike

Firma Nike zawdzięcza swoją nazwę greckiej bogini Nike, która symbolizowała w mitologii zwycięstwo. Brand został założony w 1964 roku przez Phila Knighta, biegacza i reportera sportowego oraz Billa Bowermanna, który był jego trenerem na uniwersytecie Stanford. Na początku firma nazywała się Blue Ribbon Sports i zajmowała się importem tanich butów do biegania z Japonii. W 1971 roku zaczęła zaś produkować własne buty, a 7 lat później zmieniła nazwę na Nike. Oryginalną nazwę Nike zawdzięcza snu jednego z pracowników firmy, w którym pojawiła się właśnie bogini zwycięstwa. Firma zyskała rozgłos pod koniec lat 80′, wypuszczając swoją pierwszą telewizyjną kampanię, a obecnie zajmuje miejsce światowego lidera branży sportowej pod względem zysku ze sprzedaży obuwia.

Najciekawsze modele sneakersów Nike

Przez ponad 60 lat obecności na rynku Nike stworzyła setki jakościowych modeli obuwia we współpracy z docenianymi projektantami. Warto wspomnieć m.in. o modelu Nike SB Dunk Low Ben & Jerry’s Chunky Dunky, czyli obuwiu stworzonym z producentem lodów Ben & Jerry’s zachowującym klasyczną budowę Nike Dunk Low w kolorach i grafice zapożyczonej z pudełka deseru. Innym ikonicznym modelem jest Nike Air Max 1 Golf NRG „Grass” – sneakersy, które zachowują popularny styl Air Max z poduszką powietrzną, lecz dodatkowo są przyozdobione sztuczną trawą.