Nike Air Max należą do najbardziej cenionych i rozpoznawalnych butów sportowych na świecie. Ich dużą zaletę stanowi zastosowanie wyjątkowej technologii, która gwarantuje wygodę, amortyzację i wsparcie podczas chodzenia i treningów. Nie wolno zapomnieć też o stylowym designie tego obuwia. Posiada ono charakterystyczną podeszwę z wypustkami i poduszkę powietrzną. To bez wątpienia idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników sportowego stylu i marki Nike.

Air Maxy – jak to wszystko się zaczęło?

Historia Nike Air Max miała swój początek w 1987 roku. To właśnie wtedy Tinker Hatfield zaprojektował pierwszy model tego kultowego obuwia. Od tamtej pory zdobywa ono regularnie coraz większą liczbę fanów. Aby zrozumieć sukces tych butów, trzeba opisać dokładniej rewolucyjne rozwiązanie, jakie stoi za ich powstaniem i ryzyko podjęte przez markę podczas wypuszczania ich na rynek. Technologię Air stworzył inżynier lotniki i kosmonautyki Frank Rudy. Zamknął on sprężone powietrze w poliuretanowej kapsułce. Wpłynęło to na powstanie zaawansowanego systemu amortyzacji butów, lżejszego i trwalszego od pianki. Na kupno rozwiązania nie zgodziły się natomiast m.in. Adidas czy New Balance. Technologia Air oficjalnie zadebiutowała w 1979 r. w modelu Tailwand i była regularnie udoskonalana. W 1987 roku zaprezentowano właśnie buty biegowe Air Max 1, które szybko stały się przebojem.

Kultowe warianty Air Maxów

Air Max 1 doczekały się ponad 40 wznowień. Dla rozwoju marki znaczenie miało wypuszczenie na rynek m.in. butów Air Max 90 (III), designerskich Air Max 95, Air Max 360 z podeszwą wykonaną w całości z poduszki powietrznej oraz odrzucony wcześniej, a zaprezentowany w 2015 roku wariant Air Max 0.