Sneakersy Air Jordan 4 pojawiły się na rynku 1989 roku. Człowiek, pod którego wpływem powstały — Michael Jordan był już wtedy legendą. Zakończył sezon, w którym m.in. zagrał w meczu gwiazd i zdobył tytuł najlepszego strzelca ligi, a Chicago Bulls weszli do Playoff. Od samego początku model ten „nie miał łatwo”. Przełomowe „trójki” wysoko postawiły poprzeczkę, ich projektant Tinker Hatfield musiał więc wykonać ogromną pracę, aby stworzyć buty, które będą przynajmniej takim samym objawieniem jak ich poprzednicy. Bazując na modelu nr 3, zaprojektował obuwie, które dzięki kilku tylko zmianom zyskało opinię butów uniwersalnych — znakomicie wpisujących się zarówno w „sport wear” jak i w „streetwear”

Sprawdzony styl, innowacyjne detale

„Czwórki” pomyślane zostały również jako but wysokości „mid”. Podeszwa także przypominała poprzedzającą je „trójkę”, ale na pięcie dodane zostało okienko pokazujące sposób działania systemu Air. Do uszycia wierzchniej części zastosowano nubuk i siateczkę, która poprawiła cyrkulację powietrza w bucie, oraz zmniejszyła jego wagę. Logo Jumpmana uzupełnione zostało słowem Flight, nawiązującym do „lotów” MJ w kierunku kosza. Metka ta występuje jedynie w modelu Air Jordan 4. Zastosowano również nowe rozwiązania technologiczne, które poprawiły przyczepność i amortyzację. Pojawiły się dodatkowe otwory na sznurówki, pozwalające na indywidualizację wiązania, oraz uchwyt na zapiętce, usprawniający wkładanie buta. Za to z boku cholewy zniknął Swoosh.

Edycja pierwsza i reedycje kolejne

Modele z edycji 1989 wystąpiły w kolorach White Cement, Bred, Military Blue i Fire Red. Na reedycję zwolennicy tych rewolucyjnych sneakersów czekać musieli aż 10 lat. W 1999 na rynku pojawiły się ponownie Bred i Military Blue oraz dwie nowe wersje — Oreo i Columbia. Zamiast siateczki zastosowano w nich perforowaną skórę. Jako wydanie retro modele z ostatniego roku XX wieku pobiły rekord sprzedaży — znikały z półek w tak oszałamiającym tempie, że już w roku 2000 Tinker Hatfield podarował ich miłośnikom kolejną wersję „czwórki” – Bling Bling. W roku 2004 pojawiły się Classic Green i Cool Grey, ale absolutny rekord padł w 2006, kiedy to na rynek weszło 9 wersji kolorystycznych, w tym jedna typowo damska.

W roku 2008 pojawia się znowu wersja Bredy, jako część zestawu Countdown Pack. W 2010 na rynek wychodzi model Silver Anniversary a rok później „czwórki” stały się częścią kolekcji Doernbecher. Rok 2012 to 7 nowych pozycji w zestawie, w tym Thunder, Quai54 oraz Cavas. Rok 2013 to 3 całkiem nowe wersje w barwach Chicago Bulls ze świecącymi w ciemności elementami buty będące częścią zestawu Fear.

Rok 2016 to 6 premier, w tym Teal, Laser i 11Lab4. Rok 2016 przyniósł wersje Alternate i Dunk From Above oraz Knicks i Denim, te dwie ostatnie w damskiej rozmiarówce. W 2017 pojawiło się 6 nowych kolorystyk, w tym całkiem nowa, częściowo limitowana Motorsports, oraz Linen — wersja dla kobiet. Ten rok to również nawiązanie współpracy przy projektowaniu obuwia Air Jordan 4 z artystą o pseudonimie KAWS. W 2018 nawiązana została współpraca z marką LEVIS i stworzono pierwszy wspólny projekt z Travisem Scottem.

Rok 2019 to m.in. Laser Black Gum z wygrawerowanymi na cholewce grafikami. Pod koniec roku pojawił się „What The” – łączący wszystkie oryginalne kolorystyki w jeden projekt. W roku 2020 sukcesy święcił model Black Cat, a w sezonie letnim — Metallic. Na zamknięcie roku pojawiło się unikatowe wydanie Sashiko. A potem już sukcesywnie co roku nowe, dotąd niestosowane kolorystyki.

Top of the top

Każdy zwolennik Air Jordan 4 ma z pewnością swoje preferowane modele, ale wg wielu opinii do najciekawszych należą:

Air Jordan IV „Laser”, White/Varsity Red-Black z 2005 roku

Air Jordan IV „Toro Bravo”, Fire Red/White-Black-Cement Grey — edycja 2013

Air Jordan IV „Ginger”; Ginger/Gum Yellow — wydanie 2016

Levi’s x Air Jordan IV „Blue Denim”; Denim/Denim-Sail-Game Red — rok 2018

Czym jeszcze zaskoczy swoich zwolenników model Air Jordan 4? Trudno to przewidzieć. Ale z pewnością pojawi się jeszcze niejeden model, który stanie się obiektem powszechnego pożądania.